Provádění revizí na vyhrazených elektrických zařízeních předepisuje zákon č. 174/1968 Sb., vyhláška č. 73/2010 Sb., nařízení vlády č. 101/2005 Sb. a vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. Zákon také předepisuje, že organizace a podnikající fyzické osoby zajistí při uvádění do provozu a při provozování vyhrazených technických zařízení bezpečnostní opatření a provedení prohlídek, revizí a zkoušek ve stanovených případech. Vyhrazenými technickými zařízeními jsou zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku. Mezi vyhrazená elektrická technická zařízení patří zařízení pro výrobu, přeměnu, přenos, rozvod a odběr elektrické energie, elektrické instalace a zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.
Účelem revize elektroinstalace a elektrických zařízení je ověřování jejich stavu z hlediska bezpečnosti. Požadavky bezpečnosti se považují za splněné, pokud elektrické zařízení odpovídá z hlediska bezpečnosti příslušným ustanovením norem. Norma ČSN 33 1500 je základní normou pro provádění revizí elektrických zařízení pro ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny. Tato norma platí pro všechna elektrická zařízení, která mohou ohrozit lidské zdraví, užitková zvířata nebo majetek a okolní prostředí za stanovených podmínek provozu elektrickým proudem nebo napětím nebo jevy vyvolanými účinky elektřiny. Norma ČSN 33 2000-6 ed.2 se týká elektrické instalace nízkého napětí.
Splnění těchto požadavků kontrolují inspektoráty bezpečnosti práce v případě úrazu el. proudem, nebo namátkové kontrole, eventuelně vyšetřovatelé hasičů, v případě požáru. Pokud nemáte platnou revizní zprávu dochází k represivním opatřením dle zákona 251/2005 §33 odst.1a.
Výchozí revize elektrických zařízení
Tato revize elektrických zařízení se provádí na novém nebo rekonstruovaném elektrickém zařízení před uvedením do provozu. Podklady pro provádění výchozí revize jsou:
– dokumentace elektrického zařízení odpovídající skutečnému provedení
– protokoly o určení druhu prostředí, pokud nejsou součástí dokumentace
– název, adresa dodavatele montážních prací a evidenční číslo jeho oprávnění
– písemné doklady o provedení výchozích revizí částí elektrického zařízení
– záznamy o kontrolách, zkouškách a měřeních provedených na elektrickém zařízení
– doklady a dokumentace k elektrickému rozváděči od výrobce rozváděče
– doklady k elektrickým spotřebičům, které jsou součástí elektroinstalace
Často opomíjenou skutečností je, že elektrické rozváděče (a to i bytové rozvodnice) jsou výrobky. Rozvaděče musí odpovídat ČSN EN 61439-1 ed.2, musí mít doklady, provedené zkoušky a ověření, na dostupném místě musí mít štítek výrobce rozváděče obsahující: označení výrobce, typové označení nebo identifikační číslo, prostředky určení data výroby, příslušnou normu ČSN EN 61439-X, typ proudu, jmenovité napětí, stupeň ochrany krytem a hmotnost pokud je větší než 30kg.
Další častou závadou bývá nedostatečné nebo i chybějící hlavní ochranné pospojení v objektu a uzemnění elektroinstalace!
Pravidelná revize elektrických zařízení
Účelem pravidelné revize elektroinstalace a elektrických zařízení je posouzení stavu elektroinstalace a elektrických zařízení během jejich používání, posouzení změny oproti předchozí revizi, ověřování stavu elektroinstalace a elektrických zařízení z hlediska bezpečnosti, a také proto, aby majitel elektroinstalace a elektrických zařízení měl odborný posudek o aktuálním stavu elektrických zařízeních, předešlo se možným škodám na majetku a nebo ohrožení dalším provozem elektrických zařízení. Pravidelná revize provozovaných elektrických zařízení se provádí pravidelně ve stanovených lhůtách.
Podklady pro provádění pravidelné revize jsou:
– dokumentace elektrického zařízení odpovídající skutečnému provedení
– protokoly o určení druhu prostředí, pokud nejsou součástí dokumentace
– zpráva o výchozí revizi a předchozí revizi
– záznamy o provedených kontrolách při pracích prováděných na elektrickém zařízení
– doklady o dozorové činnosti orgánu státního odborného technického dozoru
Mimořádná revize elektrických zařízení
Tyto revize elektrických zařízení se většinou provádějí po pojistných událostech, např. vyhoření, vytopení, úder bleskem apod.
Staré elektroinstalace a elektrická zařízení
Elektrická zařízení provedená a provozovaná podle předpisů a norem platných v době, kdy byla tato zařízení zřizována, lze ponechat v provozu beze změny (odpovídající i nadále předpisům podle kterých byla tato zařízení zřizována a provozována), jestliže nemají závady, jež by ohrožovaly zdraví, ani nejsou nebezpečná životu a neohrožují bezpečnost věcí, jinak je nutno zařízení upravit podle nových předpisů a norem.